Cart

Cart

Züheyde GÖKÇEK

1967 Almanya Grünstadt doğumlu sanatçının çocukluğu ve gençliği Almanya’da geçti. Başarılı ve çalışkan bir öğrencilik hayatı yaşadığı, yılların ayırmadığı dostluklar kazandığı Almanya’dan 19 yaşında ayrıldı. Çevresinde ve dünyada olup bitenlere karşı duyarlı, önyargılardan uzak olmaya gayret eden kişiliğinin temelleri orada oluştu. O tarihlerden beri kişilerin ne olduklarına değil, nasıl davrandıklarına bakıyor.
Almanya’da aldığı ve uygulamaya başladığı başörtüsü kararı dolayısıyla Türkiye’de kazandığı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümüne devam edemedi. 21 yaşında eşiyle tanıştı, aynı yıl evlendi ve Ankara’ya yerleşti. 31 ve 26 yaşında iki oğlu, 13 yaşında bir kızı var.
Evliliğinin onuncu yılında Türk-İslam Sanatları Sergisi ziyaretinde tanıştığı ve çok sevdiği hocası Muhsine Akbaş dolayısıyla tezhiple tanıştı ve tezhibi ondan öğrendi. Sembollerle, motiflerle oynamayı, desenler oluşturmayı, belirli geometrik referansların üzerine bunları bezeyerek kendi içinde doğal bir akışa sahip bir bütün oluşturmayı, sabırla çizmeyi, dikkatle boyamayı, bunları yaparken yine kendi estetiğine, manasına ve biçimine sahip hat sanatı (İslami kaligrafi) ile ilişkilenmeyi yıllar geçtikçe daha çok sevdi.

About

Artist born in Grünstadt, Germany, in 1967. She spent her childhood and youth there, where she had a successful and hard-working student life, had friendships which have lasted for these many years. Some bases of her personality, being sensitive towards what is going on around the world and trying to be away from prejudices, have developed in her early life. Since those days, she is not looking at people for what they are, but for how they behave.
She could not go on to the Arabic Language and Literature Department of the Ankara University Faculty of Language and History-Geography, because of the headscarf decision she took and applied in Germany. At the age of 21 she met her husband, married the same year and moved to Ankara. She has two sons aged 31 and 26, a daughter of 13.
In the tenth year of her marriage she met with Muhsine Akbaş in a Turkish-Islamic Arts Exhibition, whom she loved so much and learned tazhib from. She have loved playing with symbols, playing with motifs, creating patterns, creating a whole with a natural flow within certain geometrical references and while doing that, associating with another art form Hat (Islamic calligraphy), which also has its own aesthetic, special content and form. Since then she have been loving these.

Katıldığı Sergiler

Sergiler

Muhsine Duygu Hanımefendi ve öğrencileriyle yurt içinde sekiz, Amerika, Suriye, Nijerya ve Güney Afrika olmak üzere yurt dışında 4 karma sergiye katıldı.
11.Devlet Türk Süsleme Sanatları Tezhip Yarışmasında bir eseri sergilenmeye hak kazandı.
Sanatçının kişisel sergileri:
1. RC Bilkent Sanat Sokağı’nda,
2. Tennure Sanat Galerisi’nde,
3. Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nde,
4. Ato Başkanı Salih Bezci’nin daveti üzerine ATO Başkanlık binasında,
5. ATO Congresium’da,
6. Beypazarı Belediyesi’nin daveti üzere Tarihi Suluhan Nasuh Paşa Han’da,
7. Panora Avm Vip Bölümünde,
8. Next Level Avm Sergi Salonunda,
9. 2017 Ramazan ayında bir ay Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Vip bölümünde,
10. YÖK Başkanı Yekta Saraç Bey’in daveti üzerine Bilkent Otel’de Vice Chancellors’ Forum 2017 kapsamında,
11. 2018 Mart ayında İstanbul Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonu’nda,
12. 2018 Ramazan Süresince Next Level Avm’de,
13. 2018 Emin Sanat Galerisi’nde,
14. 2020 Ankara Sanat Galerisi’nde “Rumilerin İzinde” sergisi.

Exhibitions

The artist had participated in various group exhibitions, eight in Turkey, four abroad; which took place in America, Syria, Nigeria and South Africa. The artist opened her first personal exhibition at Bilkent Art Street. She then organized exhibitions at Haci Bayram – Tennure Gallery, Ankara Olgunlaşma Institute (a school of fine arts), two times at the Ankara Chamber of Commerce Convention Center and historic Beypazarı Suluhan Nasuh Paşa Han on the invitation of Beypazarı Municipality respectively. In 2017’s Ramadan, the artist’s works had been exhibited in Presidential Palace. On various occasions, artist’s works have been gifted to president Recep Tayyip Erdoğan. Also in 2017, artist had an exhibition at Vice Chancellors’ Forum at the invitation of Council of Higher Education’s president Yekta Saraç. In 2018 artist had an exhibition at Istanbul Dolmabahçe Palace and in 2020, she had a personal exhibition at Ankara Sanat Galerisi. Apart from these, artist have been invited to various art galleries.

EnglishTurkish