Cart

Cart

Onur ÇAKIR

1980 yılında İstanbul’da doğdum. 2000-2001 yıllarında İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde eğitim gördüm. 2001-2005 yılları arasında Western Michigan Üniversitesi’nde Pazarlama eğitimi aldım, fakat, beni akademinin kapısından içeri atan rüzgar peşimi hiç bırakmadı. 2006 yılından beri büyük tutkum haline gelen soyut resim ile uğraşıyorum.
Resim yapmayı; içsel bir coşku, birikim, hayaller, bilinçaltı gibi kavramların bir şekilde ve her seferinde değişik ölçülerde birleşmesiyle ortaya çıkan, tatmin edici bir süreç olarak görüyorum. İç hesaplaşmam ve arayışlarımın kesişmesiyle ortaya çıkan kompozisyonları tuvale aktarıp, kendimi anlatmaya çalışıyorum. Bence soyut resim; sürprizlerle dolu bir deneyim, ulaşılamayana yapılan bir yolculuk, sosyal toplumun içinde zamana karşı savrulan ruhlarla bir iletişim.

Katıldığı Sergiler

KİŞİSEL SERGİLER
2015 Barış Manço Kültür Merkezi, ARAYIŞLAR
2016 Kozyatağı Kültür Merkezi, DOKUNUŞLAR

Sanatçı Manifestosu

Hayat bir arayıştır insan için, her daim bir arayışın esiridir insanoğlu, tarih boyunca sürekli aramıştır, arayacaktır da. Peki nedir bu arayışların sebebi? Aslında kendisidir aradığı, insan kendinde kendini aramaktadır. Bu arayış esnasında kendini ifade etmek ise en zorudur, bazen kelimeler yetersiz kalır, işte benim için kelimelerin yetersiz kaldığı yerde soyut resim başlar.