Cart

Cart

Hilmi ŞİMŞEK

Yaban Hayatı Sanatçısı & Görsel Sanatlar Öğretmeni.

 

1974 Amasya /TÜRKİYE’de doğdum.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunuyum.

Halen özel bir kolejde Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak ders vermeye devam ediyorum.

Teknik olarak; Asya Sanatı Sumi-e tekniği  ve Batı Sanatı Suluboya tekniğini sentezleyerek hayvanları ve doğayı çalışıyorum.

 

*Japonya Chukyo TV, Haziran 2019 tarihinde yayınladığı Japon Resmi adlı programın Sumi-e temalı bölümünde bana ve eserlerime yer vermiştir.

 

*2019- Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı  yüksek lisans öğrencisi Özlem Karaosmanoğlu’nun JAPON KÜLTÜRÜ’NDE GÜNCEL DÖNEM SUMİ-E SANATI ( Yüksek Lisans Tezi) nde bana ve eserlerime yer vermiştir.

 

Tatillerde biyolog ve yaban hayatı veterineri  arkadaşlarımdan oluşma ekibimizle, boz aylarda kış uykusu ve davranışlarını gözlemliyoruz.

Sanat çalışmalarım, sergilerim genellikle, doğa üzerine çalışan üniversite ve müzeleri desteklemek, yaban hayatını tanıtmak, sevdirmek ve korunmasına destek amaçlı olup, eserlerim başlıca :

 

*AMNH. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Ornithologist Helen Hays’in  ve ekibinin 40 yıldan uzun bir süredir CommonTerns ve nesli tükenmekte olan #Roseate Tern ‘ın yuvalanmasıyla ilgili araştırmalar yaptığı North Island of Long Island’ın doğusunda yer alan Great GullIsland  ornitoloji araştırma istasyonu çalışmalarına dahil olan küçük katkım Sumru resimlerim.. 56×76cm suluboya .

* İzmir Kuş Cenneti Kuş Portreleri Koleksiyonu

* AMNH  Ornithologist Prof Dr Utku Perktaş sanat koleksiyonu

* Anadolu Biyocoğrafyası Araştırma Grubu! Türkiye Jeoloji Bülteni arşivlerinde

* David Shepherd Wildlife Foundation (DSWF), Afrika ve Asya’daki önemli koruma projelerine fon sağlayan yaban hayatı yardım kuruluşunda satıştadır.

 

YABAN HAYATI VE SANAT .

Yaban Hayatı Sanatımın ardındaki düşünce, daha iyi bir çevreye yönelik çabalarımı desteklemek için sanat çalışmalarımı kullanmaktır.

“Benim sanatım, sadece
gerçek tutkumun yattığı doğaya olan sevgimin bir yansımasıdır .”

Çocukluğumdan beri doğa sevgilim, resim tutkum oldu. En çok hatırladığım şey, her zaman dışarıda harcanan zamanımı kağıt üzerinde tutmaya çalışmaktı. Her zaman çizmeyi çok severdim, ama kalbimin bir yerinde, yaban hayatında hayvanlarla olmayı, gerçekten yapmak istediğim şey olduğunu biliyordum.  Benimle birlikte büyüyen, resim tutkum, hayatımın bir parçası olarak gittikçe artmaya başladı.

Dünyamızın kırsal alanlarını ve orada yaşayan hayvanları keşfetmek, her zaman seveceğim bir şey. Hayvanlardan ve doğadan öğrenerek, davranışlarımı değiştirerek yoluma devam ediyorum. Bu keşiflerde hayat karşıma, halen birlikte projeler yürüttüğümüz, çok değerli biyolog, veteriner, fotoğrafçı, kameraman olarak aynı duygularla hayatı paylaşan sevgili dostlarımı çıkardı..

Hayatın kendisi güzeldir. Sanatımın bu ilhamı yansıtmasını ve benzer sevgiyi paylaşanlarla bağlantı kurmasını istiyorum.

Doğa bozulmadan var olduğu sürece insanın da içinde bulunduğu türler varlığını devam ettirecektir. Ve tüm cömertliği ile bizlere mutluluk vermeye devam edecektir.

 

Sevgilerimle
Hilmi Şimşek

EnglishTurkish