Cart

Cart

Gözde Yener BİRMAN

1973 İzmir doğumlu olan sanatçı, orta ve lise öğrenimini Saint Joseph Kolejinde, üniversiteyi Bilkent Bankacılık bölümlerinde okumuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini birincilik ile kazanan Gözde Yener Birman, resim tutkusunu hocaları olan Adem Genç, Cuma Ocaklıdan almış ve 4 yıl kadar değerli ressam Yavuz Seçkinin atölyesinde önce sulu boya, sonra yağlı boya teknikleri ile sanat eğitimini pekiştirmiştir.
İlk sergisini 5. Uluslararası Sanat Ve El Sanatları Fuarında 1999 yılında Ankara’da katılarak gerçekleştirmiş ve özel koleksiyonerler tarafından eserleri satın alınmıştır. Profesyonel iş hayatı nedeni ile resme ara verse de sanattan uzak kalmamış; dünyanın önemli müzelerini dolaşmış, ara sokak galerilerini bile gezerek feyz almıştır. Bir sene kadar Filiz Pelit atölyesinde akrilik, rapido ve karışık teknik ile çalışmalarına geri dönen sanatçı, İtalyan Kültür Merkezi’nde karma sergide altı adet eseri sergilenmiştir. Konak Belediyesinin düzenlediği sergide de eserleri sanat severler ile buluşmuştur. 2020 yılından beri Galeri Paye’de eserleri sergilenmektedir.
Figüratif desen üzerine, kübik formlar ile soyutlamaya giden Gözde Yener Birman, keskin hatlar ile betimlediği figürleriyle izleyiciyi yakalamayı başarıyor.

Instagram

gozdeyenerbirman

Katıldığı Sergiler

1999 ANKARA- 5. Uluslararası Sanat Ve El Sanatları Fuarında
2019- İtalyan Kültür Merkezi’nde karma sergi
2020- Konak Belediyesi 8 MART sergisinde

Sanatçı Manifestosu

SURETLER
Özgünlük özgürlükten beslenir.
Her sûret kendini birbirinde var eder.
Aradan çekildiğinde özgürlüğün başlar.
Her suret amaç değil araçtır ve özgürlük yolculuğunda attığın her adımda dansın ritmini duyarsın.
Geriye ise müziği duyamayan kulakların önünde dansetmek kalır….
Özgünlüğün kanat bulur.

EnglishTurkish