Cart

Cart

Funda TARAKÇIOĞLU

14.03.1955 Yılında İstanbul’da doğan sanatçı İktisat Fakültesi’nin Sosyal Siyaset ve İşletme bölümlerinden mezun oldu.

Orta ve lise eğitimi sırasında Alman Kültür Merkezi’nde ve sanat çalışmalarının yürütüldüğü Tünel’deki Teutonia‘da okuluyla bağlantılı olarak farklı işleriyle yer aldı.

1978-1982 Yılları arasında Almanya’da, Berlin ve Köln’ de sanat eğitimine ve çalışmalarına devam etti. 1982 Yılında Türkiye’ye dönen sanatçı Boğaziçi Üniversitesi sanat atölyelerinde seramik, heykel ve resim çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok fuar ve sergiye katılan sanatçının özel koleksiyonlarda yer alan işleri için şunlar söylenebilir.

“Mevlana’nın ülkesinde yetişmiş, mistik eğilimli sanatçı, tuvallerinde farklı dokular uygulayıp, yağlıboya, akrilik ve baskı tekniklerini birlikte kullanmakta, sürrealist, figüratif ve sembollerle dolu eserlerinde geçmişe göndermeler yapmakta ve yaşamın neşesiyle hüznünü birlikte yansıtmaktadır. Heykellerinin çoğunda kullandığı turkuaz cam blok kaideler sanatçının çok sevdiği denize ve suyun gücüne olan tutkusunu dile getirmekte, ışığı geçiren ve yansıtan cam malzemeler, sanatçının bronz figürleriyle birbirlerini tamamlamaktadırlar.                                                                                                                                                                                                                                                Kendisini dönüştürebilen ve dönüştürürken de gerçekleştirebilen bir sanatçının uzun soluklu serüvenidir onun yaşamı.”

Katıldığı yurtdışı fuar ve sergiler arasında, Reggio Emilia, Tivoli, Vernice Euroexpoart(İtalya), Innsbruck Kunstmesse  (Avusturya ), Arezzo (İtalya) , Budapeşte ve Köln, Bonn (Almanya) bulunmaktadır. Düzenli olarak her yıl Art Ankara ve İstanbul Sanat Fuarı( Tüyap) yer alan sanatçı, her iki fuara da tablo ve heykelleriyle katılmaktadır. UKKSA (Knidos Uluslar arası Kültür Sanat Akademisi) sanatçısı olarak her yıl grubuyla Datça Yakaköy’de ürettikleri eserler yaz ayları boyunca sergilenmekte, kişisel heykel sergisi de her yıl ekim ayına dek akademi ziyaretçilerince gezilebilmektedir.