Cart

Cart

Duygu GÜMÜŞBOĞA

Tunceli Doğumlu. Sanat eğitimine Adana Güzel Sanatlar Lisesinde başladı. 2006 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim-İş öğretmenliğinden mezun olan sanatçının eserleri birçok sergi ve sanat etkinliğinde yer aldı. Birçok koleksiyonda eseri bulunan sanatçı, eserlerinde duygunun formunu, malzemenin kullanılma biçimini, desen anlayışı ve figür yorumu ile oluşturarak öğrenciliğinde başlayan ustaları anlama gayreti bilgi ve deneyimi ile sanatsal üretimine kişisel atölyesinde devam ediyor.

Katıldığı Sergiler

2020 Türkiye Eğitim Vakfı Korona Sağlık Çalışanları Destek Fonu Müzayedesi
2020 Beşiktaş Belediyesi 19 Mayıs Seçki Sergisi
2019 Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi ANKARA SEÇKİ Sergisi Çankaya Ankara
2018 Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi ‘SEÇKİ’ Sergisi MKM Beşiktaş
2017 SO ART Project B1R Sergisi Beşiktaş
2016 Cihangir Sanat Festivali İstanbul
2015 Adana Sergi Salonu İstanbul
2010 Sakıp Sabancı Kültür Merkezi Adana
2010 Karma Resim Sergisi CKM İstanbul
2010 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Karma Seramik Sergisi İstanbul
2009 A.E.F. Sergi Salonu Karma Sergi İstanbul
2009 Kişisel Resim Sergisi Tunceli
2008 Karma Resim Sergisi Adana
KAMU SANATI
2016 Yakacık Metro İstasyonu VAV Eseri
2016 Kirazlı Metrosu KİRAZ ÇİÇEKLERİ Eseri

Sanatçı Manifestosu

Hayatımın odak noktası her zaman resim ve sanat oldu. Çalışmalarımda genelde toplumsal gerçekçilik ön plandadır. Duygularımı, düşüncelerimi figüratif gerçekçilik ve farklı teknikler ile kağıda ya da tuvale aktarmak her yaptığım resimde beni kendi iç dünyama yönlendiriyor ve bu şekilde doğduğum, büyüdüğüm ve yaşadığım coğrafyanın etkileri resimlerimde çok daha belirgin hale geliyor.
Resimlerimde, birçok kültürün bir arada yaşadığı toprakların izlerini boya ve diğer malzemeler ile aktarmak, o kültürlerden günümüze gelen simgeleri ya da nesneler kullanarak kendimi ifade etmek, benim resimdeki dilimi oluşturuyor.
Sanatçının etrafında yaşanan her duyguya her olaya duyarlı olması gerektiğine inanıyorum ve kendi adıma, benim hayatın her duygusuyla ilgili derdim olduğunu söyleyebiliyorum. Bendeki bu duygu, yaptığım her resimde yaşadığım dünyanın içindeki mutluluklardan, sevinçlerden, acılardan ve sevgiden izler oluşturuyor.
RENKLERİMLE GERÇEĞİN ŞARKISINI SÖYLÜYORUM…
Boş bir tuval, kağıt ya da resim yapabileceğim herhangi bir malzeme karşısında Pablo Picasso’nun “Resim yapabilmek için gözlerinizi kapatmalı ve şarkı söylemelisiniz.” sözü aklıma geliyor ve her yaptığım resimde gözlerimi kapatıp şarkı söylercesine duyguları resmediyorum.
Her renk, yaptığım her resim, tuvalde yeni bir duygunun şarkısı oluyor. Her duygum renklerle o şarkının notaları olarak tuvale işleniyor.
Renklerimle gerçeğin şarkısını söylemeye devam ederek farklı tür ve disiplinlerle her türlü malzemeyi deneyerek sanatta kendimi ve gerçeği arayışım devam ediyor.

EnglishTurkish