Cart

Cart

Derya KOCAER

13 Mart 1996’da Ankara’da doğdu. İlk ve Ortaöğretimini İl Genel meclisi Ortaokulu’ nda okudu. Lise öğrenimini Zübeyde Hanım Kız Teknik Ve Meslek Lisesin de Ankara’da tamamladı. 2015 yılında Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, resim bölümünde lisans eğitimini almaya hak kazandı. 2019 yılında mezun oldu. Selçuk Üniversitesi resim bölümünde, yüksek lisansına halen devam etmektedir.

Katıldığı Sergiler
-2018 15. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Resim Yarışması Sergileme
-2019 18. Şefik Bursalı Resim Yarışması Sergileme
-2019 Bazaart Sergileme
-2019 16. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Resim Yarışması Sergileme
-2019 Nuri İyem Resim Yarışması Sergileme
-2019 Fusion Project Resim Sergisi Sergileme
-2019 Base Sanat Yarışması Sergileme
Sanatçı Manifestosu
İnsanoğlunu fazlaca ilgilendiren, tüketim olgusuna odaklanıyorum. Tüketim kültürü sanayi devriminden bu yana oluşmaya başlamış ve ilgi odağımız haline gelmiştir. Daha fazla üretim ve bunun sonucunda artan daha fazla tüketme, daha iyiye ulaşma arzusu ön plandadır. Bu konu içerisinde yaşamış olduğumuz dünyada fazlaca yer etmiştir ve teknolojinin de var olmasıyla beraber seri üretim sonucu insanlar daha çok tüketime yönlendirilmiştir.
Tüketimi ele alırken benim için en iyi metafor; kıyafetlerdir. Resimlerimdeki kıyafetler tüketim kültürümüzün ürünleridir. Kendi çektiğim fotoğraflardan yararlanarak, tuvalime içimi döküyorum. Fotoğraf karelerim, çeşitli mekanlarda ve bir çok kıyafetten oluşuyor. Çalışmalarımda kullandığım eller, ayaklar da aslında bu tüketim çılgınlığına bir dur niteliğinde kendini gösteriyor.
Esas ilhamım, etrafımdaki tüketim çılgınlığıyla kendini kaybeden insanlardan geliyor. Tüketim ve çevre kirliliğine dayalı sembolik kurulumlar oluşturmak için; kıyafetleri baz alıyorum. Bu konuyu ele almamdaki sebep; aşırı tüketime bir tepki niteliğindedir. Yıkıma neden olan, insan yapımı sınırlara; dikkat çekmek istiyorum.
EnglishTurkish