Coşkun Özçakır İzmir doğumlu. Lise yıllarında ilk resim sergisini 1970 yılında İzmir Fuar Kültürpark Sanat Galerisinde değerli resim öğretmeni Yalçın Gökçebağ önderliğinde açmıştır.
1972 yılında sanat eğitimi için Amerika’ya giden sanatçı 1976 yılında California State University Los Angeles’den Bachelor of Arts in Art diplomasıyla mezun olmuştur.
Grafik tasarım ve Resim eğitimini tamamlayan sanatçı ABD’de 1979 yılında ULTRA DESING INC. adıyla kendi reklam ajansını açtı. 30 yıl boyunca başarıyla yönettiği şirketinden emekli olarak 2009 yılında çok sevdiği ülkesine döndü ve Kuşadası’na yerleşerek kendisini resim çalışmalarına yoğunlaştırdı.
Özgün tekniğiyle tuval üzeri yağlı boya ve akrilik çalışmalarını sanatçı şöyle ifadelendirmektedir: “Ben sanatımı icra ederken yapaylıktan uzak, ruhumun ve kalbimin sesini dinleyerek eserlerimi ortaya çıkarıyorum. Yaptığım resimlerin temasında, hep pozitiflik ve doğallık hakimdir. Hayal gücümle doğallığı kucaklıyarak, bazen somut, bazen soyut bir anlayışla tuvalime aktarıyorum. Amacım, kompozisyon ve tam bir ahenk içinde kullanmış olduğum renklerle, izleyicide sürpriz heyecanlar ve bilinç altında bazı ezgiler uyandırarak, onların ruhlarına dokunabilmektir.’’
Özçakır almış olduğu sanat eğitimi ve kariyer hayatı boyunca edindiği grafik tasarım deneyimleri ile eserlerinde alışılmışın dışında görüntüler sunarak izleyicide sürpriz heyecanlar uyandırmayı başarmaktadır. Kullanmış olduğu renkler, kompozisyonlar ve temalar dünyanın pek çok ülkesine yapmış olduğu seyahatlar sırasında topladığı kişisel birikimlerinin sonucudur.
Başta Türkiye, ABD’nin California ve Florida eyaletleri olmak üzere İngiltere, Almanya gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde Özçakır’ın eserleri sanat severlerin koleksiyonundadır.
KATILDIĞI SERGİLER
Amerika’da 2007de Los Alamitos ve 2008 yılında Newport Beach California’da iki kişisel sergi açtı.
2014 yılında TÜRED “Türkiye Ressam Dayanışması” Çağdaş Ressamlar Gurubu etkinlikleri çerçevesinde İstanbul, Edirne, Mersin gibi illerde çeşitli karma sergilere katıldı.
Ağustos 2018 Yılında DOĞUŞ sponsorluğunda D-Marin Didim Yat Klübünde solo “denİZLER” isimli kişisel sergisini açtı. Kasım 2018 de “In My Place” NişArt İstanbul karma sergisine ve Aralık 2018 “Winter is Coming” serisine BoHo galerisi Ankara,da katıldı. ArtAnkara 5. Çağdaş Sanat Fuarı 2019, Primavera Karma Sergisi Bodrum 2019, GT Art & Interiors Sanat Galerisi Bahar ve Yaz Sergileri İzmir,
SAKÜDER Akedemi ve Sanat Galerisi Uluslararası İzmir Resim-Heykel Müzesi 2019, SAKÜDER Akedemi ve Sanat Galerisi Marmaris belediyesi Kültür ve sanat resim sergisi, SAKÜDER Akedemi ve Sanat Galerisi 9.Uluslararası İstanbul B.B. Taksim Cumhuriyet Sanat galerisi 2020, SAKÜDER Akedemi ve Sanat Galerisi 9.Uluslararası Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi 2020, ArtAnkara 6.Çağdaş Sanat Fuarı Fırça Sanat Galerisi 2020 sanatçının katılmış olduğu sergilerden bazılarıdır.www.coskunozcakir.com
www.ozcakir.art
instagram: ozcakir.art