Cart

Cart

Banu Yurtseven BİLGİÇ

Sanatçı, 1973 yılında Ankara’da doğdu.  1994 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Restorasyon ve Konservasyon Bölümü’ nden mezun oldu. Bir süre laboratuvar ve saha çalışmalarına katıldı. Babası, Ressam Hüseyin İsmet Yurtseven’in de teşvikiyle resim çalışmalarına başladı. Birçok karma sergi ve fuara katıldı. Halen Ankara’da çalışmalarına devam etmektedir.

Manifesto: Sanatçının manifestosu,

cinsiyeti olmayan tepkisel resimler yapmaktır. Değişim hep varolacaktır. Eserleriyle, dönemimizin ekonomik, sosyal, kültürel ve teknolojik uyaranlarına da kayıtsız kalmadan bireysel tepki vermektedir. Bireylerdeki ortak çıkmazmaları, özgürlüğün kısıtlanmasını, cesaretsizliği, çaresizliği ve buna rağmen umudu, renkleri de arkasına alarak betimlemeye çalışmaktır.Aynı zamanda Sanatçı, kurgusuyla açtığı kapıdan, izleyicinin kendi yolculuğuna çıkmasını da amaçlamaktadır.

The Artist was born in 1973 in Ankara. She was graduated from Ankara University, Faculty of Restoration and Conservation in 1994. After graduation, she worked in Laboratory and participated field works. She started her paint works with her artist father Hüseyin İsmet Yurtseven’s courages. She had participated numerous group exhibitions and fairs. She still continue her art works.

The manifest of the artist is painting reactional epicene paintings. Alteration will always exist. She cannot ignore and show reactions agains current economic, cultural and technological features. She is trying to portray the common dilemmas, the constraint of freedom, desperation and hope with the help of the colors. Moreover, the Artist aims to a door that she created with her fiction, for the audience to start their own journey.

EnglishTurkish