Cart

Cart

A.Figen TEKKOL

12 kasım 1964 günü İstanbul ‘da doğdu .23 yıllık iş hayatında idari yönetimde çalışıp 2002 yılından sonra tamamen farklı bir alana geçip hayalini gerçeğe dönüştürerek Resim ve Sanat hayatına merhaba dedi.
20 yıldır Atölye Etiler’de Restorant -Cafe -Hotel -Çocuk odaları  v.b gibi yerlerde duvar boyamaları yapıyor ve el sanatlarıyla ilgileniyor ayrıca 07-12 yaş arası çocuklara resim eğitmenliği yapmanın yanı sıra ,Yaklaşık 20 Yıldır çeşitli alanlarda atölyesinde ders vermekte..
Yapmış olduğu resim çalışmalarında yağlıboya ve yoğun spatula çalışmalarını sevmekle birlikte realist çalışmalarında kendisine has renklerle çalışmayı sevmektedir.

Katıldığı Sergiler

Karma Sergileri :

2005 Alkent karma resim sergisi İstanbul
2006 Mkm karma resim sergisi İstanbul
2007 Alkent karma resim sergisi İstanbul
2008 Deniz müzesi Karma resim sergisi İstanbul
2009 Atölye etiler karma resim sergisi İstanbul
2010 Atölye etiler karma resim sergisi İstanbul
2011 Atölye etiler karma resim sergisi İstanbul
2012 Atölye etiler karma resim sergisi İstanbul
2013 Atölye etiler karma resim sergisi İstanbul
2016 Atölye etiler karma resim sergisi İstanbul
2019 Atölye etiler karma resim sergisi İstanbul

Kişisel Sergileri :

2010 Deniz Müzesi ‘ Sukunet ‘ kişisel resim sergisi
2013 Vakıf Bank Levent ‘ Dünün Elleri Yarının Yüzleri ‘ kişisel resim sergisi
2014 Levent Tenis ‘ Karma ‘ kişisel resim sergisi
2017 Atölye Etiler Kişisel Sergisi

Sanatçı Manifestosu

Saf anlamına gelen ve Latince’deki Navitus sözcüğünden üretilen naïf sözcüğü ile anlatılmak istenen çocuklar !!!…
Sanatçı çocukları resmederken onların yüz ifadeleri ve kimlikleriyle kimi üzgün, kimi mutlu çocuklar,alıp götüren, düşündüren, sorumluluklarımızı hatırlatan çocukları vurgulamak istemiştir.
Sanatçı “ Eller” adlı konunun etrafında yoğunlaşma fikrini edinirken insanın duygularını gösteren en önemli parçalarından birine “Eller”’e değinmiştir.
Onlar sarılan ,dokunan, çalışan, konuşan parçalarıdır insanın…. İnsanın kimliğidir eller……
Sanatçının resimlerindeki eller de bu kimlikle o kadar göze çarpar ki resimlerine her bakışınızda bir aile, yalnızlık, bir yaşanmışlık kısaca bir hayat görebilirsiniz… Bizleri hayatı armağan eden eller ,Emekçinin elleri ,Sanatçının elleri, Yaşanmışlığın izlerini taşıyan eller,Yıpranmış eller ,Hayatı, mücadeleyi, toprağı anlatan eller ,Öpülesi eller .. kendi uslubü ve dokularıyla renkleriyle arayışları ile tuale yansıtmayı başardığı Eller …
Sanatçının çalışmaları bir yanda emeğin ve yaratıcılığın sembolü olan “ Eller ” diğer yanda masumiyetin sağlığın ve doğallığın sembolu olan “çocuklar” da yaşanmışlıkların bir özeti gibidir.
.
Eger bir gün yolunuzu kaybederseniz bir çocuğun gözlerinin içine bakın, çünkü o çocugun gözlerinde ruhunuzu bulacaksınız…..
Ruhunuza dokunan ne varsa hepsi karşınızda ……
Figen TEKKOL