Cart

Cart

Nilgün Yüksel

 

 

Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat alanında yüksek lisansını tamamladı.

Tombak, Genç Sanat, Türkiye’de Sanat, rh+sanart dergilerinde yazı işleri ve editörlük görevlerinde bulundu. 2010’da Çağla Cabaoğlu Galeri işbirliğiyle Şangay Uluslararası sanat fuarında sergilenen “Hayat Ağacı” küratörlüğünü yaptı. 2014’te sanat öğrencilerine burs sağlamak amacıyla projelendirdiği “Sanat Objesi Olarak Sanatçı” adlı sergisini hayata geçirdi. 2015’de “Diyaloglar” sergisi küratörlüğünün ardından 2016 – 2017’de Çağla Cabaoğlu Galeri’nin katıldığı Miami ve New York Scope Art Projelerinin hazırlanmasına katkıda bulundu. 2018’de “Muğlak Alan” başlıklı sanat-tasarım geçişkenliğini irdeleyen küratöryel sergisini hazırladı.

Halen Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sanat-tasarım doktorasına devam etmekte, güncel eleştiri yazıları kaleme almakta, sanat danışmanlığı ve küratörlük yapmaktadır.

AICA (Uluslar Arası Sanat Eleştirmenleri Derneği) Türkiye Şubesi üyesidir.

EnglishTurkish